SMBJ60A-HR Littelfuse TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 60Vr 600W 6.2A 5% UniDir HI-REL
Part Nnumber
SMBJ60A-HR
Description
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 60Vr 600W 6.2A 5% UniDir HI-REL
Producer
Littelfuse
Basic price
Littelfuse Product Category: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors RoHS:  Details Brand: Littelfuse Polarity: Unidirectional Operating Voltage: 60 V Breakdown Voltage: 73.7 V Clamping Voltage: 96.8 V Peak Surge Current: 6.2 A Series: SMBJ-HR Package/Case: DO-214AA Minimum Operating Temperature: - 55 C Maximum Operating Temperature: + 150 C Dimensions: 3.94 mm W x 4.57 mm L x 2.44 mm H Mounting Style: SMD/SMT Packaging: Reel Peak Pulse Power Dissipation: 600 W Termination Style: SMD/SMT
Following Parts
Random Products
(keyword SMBJ60A-HR Littelfuse TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 60Vr 600W 6.2A 5% UniDir HI-REL)